Parafia Błogosławionego Jerzego Popiełuszki, prezbitera i męczennika
Ogłoszenia duspasterskie
Drukuj

1. maja 2022

III NIEDZIELA WIELKANOCNA

1. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna XIV Tydzień Biblijny, pod hasłem: „Posłani z darem pokoju Jezusa zmartwychwstałego”. Jego celem jest ponowne odkrywanie i pogłębianie znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i w osobistym życiu wiernych. W tym roku zachęcamy do czytania Ewangelii według św. Łukasza.

2. Pierwsze nabożeństwo majowe  dzisiaj po Mszy Świętej o g. 17.00, czyli ok. 17.45. W dni powszednie będziemy odprawiać nabożeństwa majowe o g. 18.30.

3. Trwa nowenna przed uroczystością św. Stanisława, biskupa i męczennika, odmawiana podczas nabożeństwa majowego. Nasza parafia jest zaproszona do Katedry na Wawelu w piątek 06.05 na Mszę Świętą i nowennę o g. 17.30. Ma to związek z wizytacją Ks. Biskupa Damiana Muskusa, którą będziemy przeżywać w sobotę 21.05 od g. 17.00. Wtedy też będzie Bierzmowanie młodzieży z klasy 8 SP.

4. W tym tygodniu w liturgii będziemy obchodzić:

- we wtorek - uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowe Polski, głównej patronki naszej Ojczyzny. Msze Święte z odnowieniem Ślubów Jasnogórskich g. 8.00, 9.30, 11.00 (w intencji Ojczyzny) i o 19.00;

- w środę - wspomnienie św. Floriana, męczennika, patrona miasta Krakowa oraz strażaków i hutników. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy połączona z nabożeństwem majowym. Po Mszy Świętej wieczornej ok. g. 19.30 spotkanie dla rodziców kandydatów do bierzmowania.

- w czwartek - wspomnienie św. Stanisława Kazimierczyka, prezbitera. Jest to też I czwartek miesiąca. Różaniec w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych prowadzony przez Różę Różańcową o g. 18.00.

- w piątek - święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba. To również I piątek miesiąca okazja do spowiedzi rano przed Mszą Świętą i wieczorem od 17.30. Po Mszy Świętej wieczornej rozpocznie się Challang Eucharystyczny, czyli 20 min. dla Pana adoracji w ciszy. Zapisy od dzisiaj w zakrystii.

- pierwszą sobotę - o g. 7.00 Msza Święta wynagradzająca Niepokalanemu Sercu NMP i nabożeństwo pierwszosobotnie. Odwiedziny chorych z posługą duszpasterską od g. 9.00.

5. Na stoiku pod chórem jest wyłożony nowy numer miesięcznika STAŚ w cenie 10 zł. Zachęcamy do zakupu dla dzieci lub wnuków.

6. Dziękujemy jednej rodzinie z bloku przy ul. Czeczów 28, kl. od 1 do 4, za przygotowanie kaplicy na dzisiejszą niedzielę. Do sprzątania kaplicy 7.05 na g. 9.00 zapraszamy parafian z bloku przy ul. Czeczów 28, kl. od 5 do 8.

7. Dziękujemy p. Katarzynie za ułożenie kwiatów i troskę o nie. Panom Ryszardowi i Kazimierzowi za prace porządkowe wokół kaplicy, a panom Robertowi i Krzysztofowi za naprawę nagłośnienia w kaplicy.

8. Bóg zapłać za wszystkie ofiary złożone na tacę i do skarbon oraz przesłane na konto i złożone osobiście.

CHRYSTUS  ZMARTWYCHWSTAŁ

– PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ – ALLELUJA !!!

 
Drukuj

24. kwietnia 2022

II NIEDZIELA WIELKANOCNA, czyli MIŁOSIERDZIA BOŻEGO

1. Dzisiejsza niedziela rozpoczyna 78. Tydzień Miłosierdzia. Pamiętajmy o potrzebujących w naszych modlitwach i składanych dzisiaj ofiarach przeznaczonych na Caritas.

2. W tym tygodniu w liturgii będziemy obchodzić:

- w poniedziałek – święto św. Marka, ewangelisty, patrona naszego Arcypasterza. Pamiętajmy o Nim w naszych modlitwach;

- we wtorek – uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski, przeniesiona z 23.04. Z racji przygotowań przed I Komunią świętą kancelaria będzie nieczynna.

- w czwartek – wspomnienie św. Joanny Beretty Molla;

- w piątek – święto św. Katarzyny ze Sieny, dziewicy i doktora Kościoła, patronki Europy. Jest to również Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej.

3. W tym dniu rozpoczyna się również nowenna przed uroczystością św. Stanisława, biskupa i męczennika. Nasza parafia jest zaproszona do Katedry na Wawelu w piątek 06.05 na Mszę Świętą i nowennę o g. 17.30.

4. Przyszłą niedzielę będziemy przeżywać jako Niedzielę Słowa Bożego, która rozpocznie 14. Tydzień Biblijny. Pierwsze nabożeństwo majowe w tym dniu po Mszy Świętej o g. 17.00, czyli ok. 17.45.

5. Wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja w ciszy, w dni powszednie od g. 18.30. W czwartek Różaniec prowadzony przez Różę Różańcową.

  1. 6. Niestety nikt nie przyszedł z wyznaczonego bloku do sprzątania kaplicy, tym bardziej dziękujemy p. Rafałowi za przygotowanie jej na dzisiejszą niedzielę. Do sprzątania kaplicy 30.04 na g. 9.00 zapraszamy parafian z bloku przy ul. Czeczów 28, kl. od 1 do 4.
    7. Dziękujemy p. Katarzynie oraz p. Rafałowi i Dariuszowi za rozebranie dekoracji Ciemnicy i Bożego Grobu, jak również p. Katarzynie za ułożenie dekoracji kwiatowych.
    8. Dziękujemy za ofiary złożone za paschaliki w kwocie 700 zł oraz na jałmużnę postną w kwocie 2170 zł., która została przekazana do Caritasu na pomoc Ukrainie. Bóg zapłać również za wszystkie ofiary złożone na tacę oraz przesłane na konto i złożone osobiście.

CHRYSTUS  ZMARTWYCHWSTAŁ

– PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ – ALLELUJA !!!

 
Drukuj

17. kwietnia 2022

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

1. „ Chrystus Zmartwychwstał, prawdziwie Zmartwychwstał”. Niech ta wielkanocna Dobra Nowina napełnia nasze serca pokojem i radością oraz nadzieją na lepsze jutro i życie wieczne z naszym Panem. W naszych modlitwach pamiętamy o śp. ks. Pawle Mieleckim, naszym wikariuszu, który przed rokiem odszedł do Domu Ojca.

2. Jutro Msze Święte w porządku niedzielnym, z wyjątkiem tej o 17.00, której nie będzie. W tym dniu pamiętamy o Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie w naszej modlitwie i podczas składki.

3. Od wtorku wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja w ciszy od g. 18.30, na zakończenie której będziemy odmawiać Nowenna do Miłosierdzia Bożego.

4. Próby przed uroczystością I Spowiedzi i Komunii Świętej we wtorek 19.04 o g. 17.30  dla grupy 2, a w środę 20.04 o g. 17.30 dla grupy 3. Kancelaria we wtorek będzie nieczynna.

5. Różaniec prowadzony przez Różę Różańcową w czwartek o g. 18.30.

6. Z racji uroczystego charakteru oktawy Zmartwychwstania, w piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a uroczystość św. Wojciecha w tym roku przeniesiona jest na 26. kwietnia.

7. Spotkanie przed Bierzmowaniem dla młodzieży z kl. 8 SP w piątek 22 kwietnia o g. 17.30.

8. Spotkanie grupy oazowej w sobotę o 20.00

9. W przyszłą niedzielę będziemy przeżywać święto Miłosierdzia Bożego, które rozpocznie 78. Tydzień Miłosierdzia. Składka jest przeznaczona na potrzeby Caritas.

10. Dziękujemy trzem rodzinom z bloku przy ul. Czeczów 26, kl. od 1 do 3 i pozostałym trzem osobom za przygotowanie naszej kaplicy na dzisiejszą uroczystość. Do sprzątania kaplicy 23.04 na g. 9.00 zapraszamy parafian z bloku przy ul. Czeczów 26, kl. od 4 do 6.

11. Dziękujemy paniom: Katarzynie i Annie za przygotowanie Ciemnicy i Bożego Grobu oraz dekoracji kwiatowych w naszej kaplicy. Pani Magdalenie i panom: Leszkowi, Rafałowi, Pawłowi, Dariuszowi, Zygmuntowi, Robertowi i Krzysztofowi za wszechstronną pomoc.

12. Dziękujemy Tacie naszego parafianina za ofiarowanie kwiatów do Ciemnicy i Bożego Grobu oraz panu Danielowi za kwiaty i ich posadzenie przed kaplicą.

13. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w oprawę liturgiczną i muzyczną podczas Triduum Paschalnego i Wielkanocy. Ministrantom, lektorom, czytającym czytania i komentarze, śpiewającym psalmy i posługującym przy ołtarzu. Bóg zapłać pani Organistce, naszemu chórowi pod kierunkiem pani Natalii oraz Scholi pod kierunkiem pani Bożeny. Dziękujemy też wszystkim adorującym w nocy z piątku na sobotę.

14. Dziękujemy za ofiary złożone przy adoracji Krzyża na utrzymanie Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Bóg zapłać również za wszystkie ofiary złożone na tacę i do skarbon, oraz przesłane na konto i złożone osobiście.

CHRYSTUS  ZMARTWYCHWSTAŁ

– PRAWDZIWIE ZMARTWYCHWSTAŁ – ALLELUJA !!!

 
Drukuj

10. kwietnia 2022

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej

1. Niedzielą Palmową Męki Pańskiej rozpoczynamy obchody Wielkiego Tygodnia. Gorzkie Żale bez kazania pasyjnego odprawimy dziś o g. 15.00 i po nich wyruszymy na Drogę Krzyżową ulicami naszej parafii. Przejdziemy ul. Agatową, Nefrytową i Malachitową pod bl. 13. Zachęcamy do udziału w tej wspólnej modlitwie. Kolejny Wieczór Uwielbienia dziś wieczorem o g. 20.00. Również zapraszamy.

2. W związku z przeżywaniem Wielkiego Tygodnia, kancelaria w tym tygodniu nie będzie czynna. W pilnej sprawie proszę kontaktować się po Mszy Świętej.

3. Okazja do spowiedzi przed Świętami Wielkanocnymi od poniedziałku do środy będzie rano od g. 6.30 do 8.00 oraz wieczorem od g. 18.00 do 20.00 z przerwą na Mszę Świętą. Zachęcamy do skorzystania z Sakramentu Pojednania i Pokuty, by w pełni uczestniczyć w Triduum Paschalnym.

4. Chorych odwiedziliśmy jak zwykle w I sobotę. Jeśli będzie taka potrzeba, to do pozostałych udamy się w Wielką Środę od g. 16.00. Prosimy o zgłoszenie ich w zakrystii.

5. Na stoliku pod chórem są włożone paschaliki, które możemy przynieść na Wigilię Paschalną. Cena 7 zł plus ofiara na działalność Cariatasu Archidiecezji Krakowskiej.

6. Natomiast do skarbon pod chórem można składać dobrowolne ofiary. Po prawej stronie drzwi na kwiaty do Ciemnicy i Bożego Grobu, a po lewej na Jałmużnę Postną.

7. Dziękujemy dwóm rodzinom z ul. Czeczów 24 za przygotowanie kaplicy i jej otoczenia na dzisiejszą niedzielę. Do sprzątania w Wielką Sobotę, czyli 16.04, na g. 14.15 zapraszamy parafian z bloku przy ul. Czeczów 26, klatki od 1 d0 3 oraz inne osoby, które chciałyby pomóc, aby sprawnie przygotować naszą kaplicę na Wielkanoc.

8. Dziękujemy Panu Rafałowi za prace naprawcze w kuchni na górze, a Paniom: Katarzynie, Annie i Magdalenie za prace przy dekoracji do Ciemnicy i Grobu Pańskiego.

9. Dziękujemy za wszystkie ofiary złożone na tacę i do skarbon oraz przesłane na konto parafii i złożone osobiście.

10. Obrzędy Triduum Paschalnego będą miały następujący porządek:

- Dzień I - Misterium Chrystusa Ukrzyżowanego:

- Wielki Czwartek Msza Święta Wieczerzy Pańskiej o g. 19.00. Po niej adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy do g. 22.00.Od g. 21.30 Godzina Święta.

- Wielki Piątek – W tym dniu obowiązuje post ścisły, czyli ilościowy i jakościowy (osoby od 18 do 60 r. życia) oraz wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14 r. życia, chociaż zachęca się do niej także młodsze dzieci).

- Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy od g. 7.00 przez cały dzień. Okazja do spowiedzi do g. 8.00.

- O g. 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia i Droga Krzyżowa.

- O g. 19.00 – Liturgia Męki Pańskiej, z Liturgią Słowa, Adoracją Krzyża i Komunią Świętą.

- Dzień II - Misterium Chrystusa Pogrzebanego:

- Po zakończeniu liturgii, zapraszamy wszystkich chętnych do całonocnej Adoracji Pana Jezusa w Grobie. Ze względów bezpieczeństwa prosimy tylko, aby zapisać się na listę. Musimy mieć pewność, że w poszczególnych godzinach ktoś będzie w kaplicy. Zapisy można dokonać w zakrystii.

- Wielka Sobota – Adoracja Najświętszego Sakramentu do 14.00. Poświęcenie pokarmów niezależnie od    pogody na zewnątrz kaplicy od g. 10.00 do 14.00, co pół godziny.

- Dzień III - Misterium Chrystusa Zmartwychwstałego:

- Liturgia Wigilii Paschalnej o g. 20.00. Rozpocznie ją Liturgia Światła przed kaplicą, potem Liturgia Słowa, następnie Liturgia Chrzcielna i Liturgia Eucharystyczna. Na zakończenie obrzędów Procesja Rezurekcyjna i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem

- Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego. Msze Święte jak w każdą niedzielę. Wieczorną Eucharystią  o g. 19.00 zakończymy Triduum Paschalne.

11. W Poniedziałek Wielkanocny Msze Święte w porządku niedzielnym z wyjątkiem Mszy Świętej o g. 17.00, której nie będzie. W tym dniu składka o Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

WSZYSTKIM PARAFIANOM I GOŚCIOM ŻYCZYMY DOBREJ NIEDZIELI I WIELKIEGO TYGODNIA – SZCZĘŚĆ BOŻE!

 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 4 z 48

Dzisiaj:

6 Grudnia 2022
Wtorek
W Kalendarzu Liturgicznym:
wspomnienie
Św. Mikołaja
biskupa
Do końca roku zostało 26 dni.

Kalendarz

Liturgia na dziś